Źródłem profilaktyki raka jest wiedza. Skąd ją czerpać?

Żadna kobieta nie jest w pełni chroniona przed rakiem. Na choroby nowotworowe można zachorować bez względu na wiek, stan posiadanego majątku czy wykształcenie. Choć wiadomo, że ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz z wiekiem oraz w dużym stopniu zależy od stylu życia i predyspozycji genetycznych. Szczególną rolę w profilaktyce raka pełni świadomość człowieka, że na raka zazwyczaj „pracuje się” każdego dnia. Każdy wypalony papieros, każda upojna impreza zakrapiana alkoholem, każdy fast food w pośpiechu zjedzony po pracy, każdy rok zwłoki z badaniami profilaktycznymi. To wszystko sprawia, że im częściej człowiek ulega pokusom dnia codziennego, nie ma czasu na zdrowe posiłki, zapomina o swoim zdrowiu, tym bardziej jest narażony na zachorowanie na raka. Powszechnie wiadomo, że rak jest chorobą przewlekłą, którą bardzo trudno jest wyleczyć. Leczenie raka wiąże się z bolesną, wyniszczającą terapią. Pacjenci z rakiem trzustki, rakiem płuc lub czerniakiem żyją ze świadomością, że ich choroba jest praktycznie nieuleczalna.

Kiedy wiemy, że rak może nas dopaść w każdej chwili, powinniśmy poczuwać się do odpowiedzialności za swoje życie i swoją rodziną, zwyczajnie robić wszystko, by się przed nim chronić. Najskuteczniejsze formy obrony przed rakiem to unikanie stresu, zdrowy tryb życia i poddawanie się badaniom profilaktycznym. Przykładowo kobiety powyżej 25 roku mają możliwość co 3 lata poddawać się bezpłatnej cytologii. Jest to badanie, które umożliwia wykrycia raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium. Cytologia ratuje życie.

Czy można wygrać za rakiem? Tak, gdy zmienisz swoje życie

Przeciętnej kobiecie trudno z dnia na dzień zmienić styl swojego życia. Zazwyczaj nie ma ona czasu na myślenie o swoim zdrowiu. Nie mając raka, człowiek o nim myśli, nie obawia się, gdyż wie, że nie ma wpływu na zachorowanie. Ten złudny pogląd życiowy zmienić może tylko wiedza. Czytając książki ekspertów w dziedzinie żywienia i profilaktyce chorób cywilizacyjnych, w tym raka szyjki macicy. Książki nie tylko wzbogacają naszą wiedzę, ale także inspirują do zmiany życia.

Na początek sięgamy po pierwszorzędną książkę autorstwa lekarzy z kilkudziesięcioletnim stażem pracy „Leczenie żywieniem”. W książce znajduje się zbiór cennych porad w kwestii zasad prawidłowego odżywania, technik jedzenia, samoleczenia i profilaktyki chorób nowotworowych. Julita Bator w książce „Zamień chemię na jedzenie” uświadamia, jak wiele złego czyha na człowieka w niemal wszystkich gotowych produktach spożywczych. Słodycze, jogurty, przekąski, płatki śniadaniowe, a nawet chleb i warzywa. Do wszystkich tych produktów dodawane są trujące związki chemiczne, które kumulując się w naszym organizmie, wywołują śmiercionośne choroby. Takie książki to medycyna niekonwencjonalna w dużej dawce, ale uwierzcie – to działa.

Niektórym ludziom wydaje się, że zdrowe jedzenie jest kosztowne, że ich na nie stać. To mit, gdyż naturalne produkty są z reguły tańsze niż te w kolorowych opakowaniach, nafaszerowane cukrem i barwnikami. Wystarczy porównać ceny zwykłych płatków owsianych, kaszy jaglanej lub otrębów. Są one o niebo tańsze niż słodkie płatki śniadaniowe, a do tego dużo zdrowsze. Do najcenniejszych produktów żywnościowych, które powinno się często spożywać zaliczają się kasze, kapusta, jabłka, fasola, groch, czosnek czy cebula. A są to produkty tanie i powszechnie dostępne.

Na koniec warto przypomnieć o bestselerowej książce Kelly A Turner „Czy można wygrać z rakiem?”. Specjalistka w dziedzinie onkologii integracyjnej zbadała setki przypadków „cudownego” wyleczenia z raka. Zwróciła uwagę, że ludzie, którzy wyleczyli się z choroby nowotworowej nie poprzestali na leczeniu farmakologicznym. Całkowicie zmienili tryb życia, poddawali się kuracjom medycyny naturalnej i głęboko wierzyli, że wyzdrowieją.

Show Buttons
Hide Buttons